Jak začít nakupovat oblečení, abys ho už doopravdy nosila

Tento článek je volným pokračováním článku na téma Jak vytřídit šatník. Pokud Ti přetéká skříň a máš pocit, že stále nemáš co na sebe, doporučím Ti se možná nejdřív začít u něj – TUDY k němu. V něm pak najdeš odkaz zpět i na tento článek, neboj 🙂

Ale pokud tě zajímá KDE, JAK a CO nakupovat, pak jsi tu správně. Píšu i o tom, na co s dbát před i po koupi oblečení. A nakonec doporučím i své oblíbené knížky na téma udržitelné módy 🙂 Jdeme na to!

cost per wear (CPW)

Když se zaměříme na to, jak nakupovat oblečení opravdu smysluplně, narazíme na super pojem, co ti může hodně pomoct – cost per wear. Možná si teď říkáš: „A co to jako je?“ No, jde o to, kolikrát si danou věc reálně vezmeš na sebe a jaká je cena za jedno nošení.

Představ si, že si koupíš tričko. Ano, možná stojí víc, než jsi zvyklá dávat, ale je z kvalitního materiálu, perfektně sedí a ty ho nosíš fakt pořád. Ať už na jógu, na hřiště s dětmi, nebo jen tak na procházku. Když si spočítáš, kolik tě stálo jedno nošení, zjistíš, že je to méně, než kdybys si koupila něco levného, co bys měla na sobě dvakrát a pak to skončilo někde v hlubinách šatníku, protože se seprala barva a všude z toho trčí nitě a je to vhodný tak akorát na doma.

Ale pozor a deset vykřičníků – že je něco drahé, ještě neznamená, že je to kvalitní.

Příklad z mého života: Mám krásnou nadčasovou jednoduchou černou koženou kabelku, kterou jsem dostala na své přání k Vánocům ještě od svých rodičů asi v 17 letech? A mám ji dodnes a je stále božská – čili drží už víc jak 13 let! (Je to česká značka BODLINE, kdyby náhodou). Pořizovací cena byla tehdy okolo 2500 Kč (dnes ta samá stojí 4800) – kdybych si řekla, že ji nosím klidně každý druhý den (reálně to tak je) – (13.365):2= 2373,5 krát jsem ji měla na sobě, a pořizovací cena 2500:2373,5 = 1,05 Kč / za jedno nošení. Wow! 🙂

Oproti tomu halenka z výprodeje, za kterou jsem dala 500 Kč a vzala si ji jen jednou, na to abych zjistila, že být celý večer v polyesteru není nic pro mě, tak ta mě stála 500:1 = 500 Kč / za jedno nošení. Drahej špás 🙁 ale život jde dál a su v klidu, protože dneska už jsou impulsivní nákupy mimo mě. 🙂

na co koukat při nakupování

Teď, co už víme, jak nám cost per wear může změnit pohled na nakupování, pojďme se podívat, jak poznat a sledovat kvalitu materiálu při nákupu oblečení. Víš, že kvalita materiálu je klíčová nejen pro to, aby ti oblečení dlouho vydrželo, ale i pro to, jak se v něm budeš cítit. A věř mi, že dobře padnoucí a příjemné oblečení ti dost zásadním způsobem pomůže se sebejistotou ve chvílích, kdy se třeba ještě necítíš ve své kůži po porodu (tak jsem to měla třeba já).

Začni tím, že si v obchodě věnuješ chvíli čtení štítků. Ano, vím, to může být nuda, ale je to taková detektivní práce za lepší šatník. Podívej se, z čeho je oblečení vyrobené. Bavlna, len, vlna, hedvábí, viskóza, bambus a modal jsou tvé kamarádky pro příjemné pohodlí (a dlouhověkost).

Syntetické materiály jako polyester nebo akryl mohou být sice praktické, ale často nejsou tak prodyšné a můžou se rychleji opotřebovat, člověk se v nich rychleji zpotí, mohou být nepříjemné na těle.

Schválně – mrkni se na svůj šatník, jaké materiály převažují a jak se v nich cítíš?

Další věc, kterou bys měla sledovat, je kvalita šití. Podívej se na švy – jsou rovné, pevné a bez volných nití? Nikde nic netrčí? Tohle jsou známky dobře ušitého kousku, který s tebou vydrží ne jednu sezónu.

A co teprve pocit materiálu na kůži? Když si něco zkoušíš, zaměř se na to, jak se v tom cítíš. Příjemný materiál, který „dýchá“, je základ. Nechceš přece, aby tě po celém dni nošení svědilo nebo bylo nepříjemně, že? To se ale třeba u takové vlny může hravě stát – mně osobně vlna pasuje jen jako směs anebo svrchní oblečení. Všemi oblíbené merino třeba já ani moje děti na sobě nesnesou.

Takže, ať už jdeš po novém outfitu pro sebe nebo po něčem pěkném pro děti, vždycky si dej tu chvíli na to, abys zkontrolovala materiál a šití. Nejenže to je ekologičtější, protože ti věci déle vydrží, ale i tvůj šatník bude díky tomu plný věcí, které tě opravdu baví nosit a které vydrží.

kde nakupovat?

Řetězec není sprosté slovo. Nebudu Ti tady vykládat, že nakupovat v řetězci může jen barbar, kterému nevadí dětská práce, protože tam sama taky nakupuju. Jo, s tou strategií šetření nákladů velkých společností v podobě produkce fast-fashion oblečení taky nejsem v pohodě – ale na druhou stranu jsem i full-time máma, která má omezenej rozpočet a v první řadě potřebuje taky něco normálně oblíknout na sebe.

Takže jo, tato skutečnost mě velmi tlačí k tomu, abych nakupovala opravdu svědomitě a nosila ty hadry fakt do roztrhání, když už tam něco vezmu, ale nebudu si vyčítat, že tu nakupuju, když v mých momentálních možnostech reálně není lepší varianta. 🙂 ale platí, že stále koukám na materiály a na šití.

A taky platí, že nakupuju jen v těch, kde už mám zkušenost, že oblečení nevyhodím po prvním vyprání.

Ještě bych ráda dodala, že k tomu vedu i své děti. Říkám jim o realitě výroby fast-fashion oblečení a o tom, že je potřeba oblečení nakupovat s rozmyslem a v co nejvyšší kvalitě, která je pro nás dosažitelná.

Sekáče jsou výbornou variantou a můj momentální šatník je určitě aspoň z 1/3 odtud, stejně tak malým chlapečkům nakupuju velké věci jako zimní bundu nebo sváteční obelčení nejčastěji na vinted. Mezi zjevné výhody patří hezká cena, mnohdy velmi kvalitní materiál (když víš na co koukat) a naprostá jedinečnost.

Za absolutního gurua sekáčové módy považuju svoji úžasnou tchýni. Je to ta nejelegantnější žena v naší rodině a nekecám když řeknu, že 99% jejího šatníku tvoří právě sekáčová móda a položky okolo 30-100 korun za kus. Elegance a vkus totiž není otázkou peněz, ale našeho citu a představivosti. (Ale já sama to naprosto neumím tak skvěle jako ona nebo naše nejstarší dcera, taktéž velká milovnice sekáčové módy).

Udržitelná móda je ten „nejvyšší level“. U udržitelné módy bych ráda zmínila jeden fakt. Automaticky to neznamená, že je to lepší zboží. Zaměřit se na udržitelnou módu znamená vybírat si oblečení z odpovědných zdrojů, podporovat lokální výrobce a značky, které dbají na férové pracovní podmínky.

Znamená to také dávat přednost materiálům, které jsou šetrné k životnímu prostředí, jako je organická bavlna nebo recyklované materiály. U takových kousků předpokládáme, že jsou kvalitně ušity a že opravdu vydrží věčnost. Někdy se jejich cena může zdát přemrštěná, ale pokud je to opravdu nadčasový kousek – zkus se zamyslet nad CPW.

Kde je tedy nejlepší nakupovat? Alibisticky bych měla napsat no přece co nejvíc udržitelnou a fér módu, ale upřímně Vám napíšu – nakupujte tam, kde Vám oblečení nejlépe sedí v kombinaci s jeho trvanlivostí. Nějaké zkušenosti už určitě máte. Víte, odkud se které oblečení hned sepere nebo rozjede. Víte, odkud máte svý nejoblíbeněšjí kousky. Není potřeba měnit něco, co funguje – je potřeba tomu jen dát nějaký řád. Přemýšlejte nad tím, kombinujte a nebojte se investovat do trvanlivýjch věcí jako je třeba jednobarevná kožená kabelka, která s vámi vydrží nejmíň dalších dvacet let.

Příklady z mého života:

Černé legíny – moje každodenní mateřské oblečení. Nechtěla jsem umělotinu, chtěla jsem přírodní materiál (čili okamžitě vypadla ta značka, co na ni běží nonstop reklama na sockách a začíná na L a maj ju snad všechny matky v česku :)).

Vyzkoušela jsem několik cenových relací – udržitelné z Reparády z příjemného bambusu, kde se cena vyšplhala na 850 Kč. Materiálově boží, ale bohužel materiál na těle hrozně povolí a kvůli absenci gumičky v pase mi prostě padají (do menších se nevlezu ani omylem).

Pak jsem zkusila obyč bavlněné s elastanem z Pepca za 90 Korun a světě div se – byly pro mě prostě praktičtejší než ty drahé. Nicméně se velmi rychle začaly trhat, hledala jsem dál. Moje favoritky, které s klidným srdcem doporučím, jsou basic legíny z Decathlonu za 179 Kč. Moc příjemný materiál bavlna+elastan, super střih, drží hezky tvar. Chodím v nich doma a mám i jedny na jógu. Poměr cena výkon boží.

CO nakupovat?

Ať už jdeme do jakéhokoli obchodu, měli bychom mít rozmyšleno CO chceme koupit. Pokud se Ti úspěšně podařilo udělat velkou debordelizaci šatníku, byla by velká škoda mu zas naložit v podobě nerozmyšlených impulsivních nákupů. Poděkuje ti tvoje peněženka i sebevědomí, věř mi. Samozřejmě platí, že koukáme na materiál a šití. Ale co dál? Co když nevíš, co si koupit a jak to nakombinovat? Tady několik tipů:

prádlo základ státu

To není ani tak tip, jako naprostá nezbytnost, ženo milá. Padnoucí a komfortní spodní prádlo je půlka úspěchu příjemného pocitu při oblékání. Poprvé jsem přišla ke slovu bra-fitting na vysoké, v době, kdy jedna moje kamarádka začala v jednom takovém podprsenkovém království pracovat.

Šla jsem se „nechat přeměřit“ a světe div se, z mých 75C metodou pokus-omyl v háemku se stalo perfektně padnoucí 70E (dneska po dvou dětech a 4 letech kojení už jsem na 75H :D).

Od té doby však nedám na „opravdové podprsenky“ dopustit. Za sebe můžu doporučit obchody Triola nebo Madam Podprsenka, ale určitě už bude specializovaných obchodů víc. Napoprvé určitě doporučuju osobní návštěvu, měření je první krok, ale vyzkoušení více velikostí, střihů a druhů jsou ty další nezbytné pro nalezení té pravé. A ne, nemusí to být drahá záležitost. Už delší dobu mám doma jen jednu v základní verzi (tzn. hladkou bez krajek a jiného zdobení) a kupodivu mi zatím bohatě stačí :))

A u kalhotek platí víc než kdekoli jinde, že za přírodní materiál ti tělo poděkuje.

kapsulový šatník

Kapsulový šatník je skvělým řešením pro každou ženu, která chce udržet svůj šatník přehledný, funkční a plný kousků, které skutečně nosí. Jde o minimalistický přístup k šatníku, kde každý kus oblečení má své místo a svůj účel. Základem je výběr omezeného počtu kousků (obvykle 30-50), které se k sobě dokonale hodí a umožňují ti vytvářet různé kombinace pro každou příležitost. Spoustu inspirace pro to, jak lze kapsulový šatník pojmout najdeš na pinterestu anebo Slow Femme vytvořili přímo ebook s pracovními listy, jak nejlépe najít ten svůj.

barevná typologie

Barevná typologie a pochopení vlastního stylu jsou dvě základní stavební kameny, na kterých můžeš postavit svůj šatník tak, aby ti dokonale slušel a vyjadřoval tvou osobnost.

Barevná typologie rozděluje lidi do několika skupin podle toho, jak na nich působí různé barvy v závislosti na tónu jejich pleti, barvě vlasů a očí. Znát svůj barevný typ ti pomůže vybírat oblečení, šperky a make-up, které ti přirozeně sluší a zvýrazňují tvou krásu. Například, pokud máš teplý podtón pleti, budou ti více slušet teplé barvy jako oranžová, zlatá nebo olivově zelená. Naopak, s chladným podtónem vynikneš v barvách jako jsou modrá, růžová nebo stříbrná.

Zjistit, jaký jsi barevný typ, můžeš jednoduše pomocí několika metod. Jednou z nejpopulárnějších je test s různobarevnými šátky nebo látkami, který si můžeš udělat doma. Postav se před zrcadlo ve dnešním světle a obklopuj se střídavě látkami s teplými a chladnými barvami. Pozoruj, které barvy zvýrazňují tón tvé pleti, dodávají tváři zář a očím jas, a které naopak způsobují, že pokožka působí unaveně nebo bledě.

Další možností je konzultace s profesionálním stylistou nebo image konzultantem, který má zkušenosti s určováním barevných typů a může ti poskytnout přesnější analýzu a doporučení.

tvůj osobitý styl

Styl je pak o vyjádření tvé osobnosti skrze oblečení. Ať už preferuješ klasický, sportovní, romantický, nebo třeba avantgardní styl, je důležité, aby tvůj šatník odrážel to, kým jsi a jak se chceš světu prezentovat. Poznat a definovat svůj osobní styl může chvíli trvat, ale jakmile ho najdeš, nakupování a kombinování outfitů bude hračka. Budeš přesně vědět, co hledáš, a nebudeš ztrácet čas a peníze kousky, které sice vypadají skvěle, ale nesedí k tvému stylu.

Spojením poznatků o svém barevném typu a osobním stylu tak můžeš vytvořit šatník, ve kterém se budeš cítit nejen pohodlně, ale který ti bude každý den přinášet radost a sebevědomí.

jak nakupovat

Když se chystáš na nákupy, je důležité jít do toho s jasným plánem a dobrou náladou. Základem pro úspěšné a vědomé nakupování je předem vědět, co potřebuješ. Udělej si seznam kousků, které by doplnily tvůj šatník, nebo které potřebuješ nahradit. To ti pomůže zůstat zaměřená a vyhneš se impulzivním nákupům, kterých bys později mohla litovat.

Důležité je také být dobře naladěná. Nikdy nechodit nakupovat, když jsi hladová, žíznivá nebo unavená. A už vůbec ne pod časovým tlakem. Když jsi v dobré kondici, lépe se rozhoduješ a jsi odolnější vůči marketingovým trikům obchodů.

První dojem z daného kousku je také klíčový. Pokud tě něco na první pohled zaujme, je velká šance, že jde o něco, co budeš ráda nosit. Ale nezastavuj se jen u toho. Vždy zkontroluj materiál a péči o oblečení. To, že se ti něco líbí, neznamená, že je to praktický nákup. Zjisti, z čeho je oblečení vyrobené a jaké požadavky na údržbu má. Někdy může být lákavé koupit si něco, co je na pohled krásné, ale pokud vyžaduje speciální péči, která není praktická pro tvůj životní styl, rychle se stane nevyužitým kouskem ve tvém šatníku.

Pamatuj, vědomé nakupování není jen o tom, co si koupíš, ale i o tom, jak se při tom cítíš. Jít nakupovat připravená a ve správné náladě znamená, že si odneseš domů jen to, co opravdu potřebuješ a co ti udělá radost.

lepší než výprodej

Co je lepšího než výprodej, když už chci nakupovat ve slevě? Být zapsaný v newsletteru oblíbeného obchodu! Ve výprodeji se nachází spousta zbytkového zboží. Nemůžu říct, že tam NIKDY nejsou hezké kousky, ale VĚTŠINOU jsou to okrajové velikosti, nepříjemné umělé materiály a nepadnoucí střihy. Vyhnout se impulzivnímu nakupování podle co nejnižší ceny na štítku můžeš i tak, že si předem namyslíš, pro co KONKRÉTNĚ si do výprodeje jdeš a že nakupuješ jen v případě, že to bude fakt odpovídat tomu, co sis předem určila. 🙂

Lepší variantou je za mě ale namyslet si oblečení, které právě potřebuji a vybrat si podle svých kritérií to, které tomu nejlépe odpovídá. Pak jen stačí počkat na slevu, která přiletí do tvého newsletteru jako věrnému zákazníku a odběrateli novinek a v tuto chvíli nakoupit. (Já takto pravidelně nakupuju basic kousky v Lindexu, co týden až dva mají na nějakou kategorii 15-25% slevu a to už se opravdu vyplatí.)

Některé obchody (vím třeba o Zaře) fungují tak, že výprodej ohlásí dopředu, člověk si to podle vědomé volby nakliká do košíků a pak už jen čeká na webu na značkách s rychlými prsty u oznámeného času začátku výprodeje.

Pokud máš ráda slevičky a výhodné nakupování, v tomto článku jsem sepsala, jak a kde šetřím já 🙂

správná péče

Správná péče o oblečení je klíčová pro zachování jeho kvality, vzhledu a dlouhověkosti. Před nákupem nezapomeň mrknout na etikety s pokyny pro péči od výrobce, které najdeš na štítcích oblečení. Tyto informace ti napoví, zda je možné kus prát v pračce, jakou teplotu vody použít, zda lze oblečení sušit v sušičce nebo žehlit.

A teď pojďme zpátky do mateřské reality. Já když mám prací den, čeká na mě většinou 6 praček a jsem ráda, když to vyperu a že by se mi ještě chtělo studovat každý štítek zvlášť?! To fakt ne. Takže pokud jsi na tom stejně, ráda ti řeknu, jak peru já, ale přes co fakt nejede vlak.

Všechno klasické oblečení třídím podle barev světlé / barevné / černé a vše peru na 40 stupňů a 800 otáček. Ručníky a ložní peru na 60 a 1200 otáček. Jediné, na co si opravdu dávám pozor je funkční oblečení nebo vlna – to peru na speciální program a speciálním prostředkem.

Jemné věci peru v ruce (moc jich věru není :D) a věci jako saka, společenské šaty a zimní kabáty dávám normálně do čistírny. Pokud mají věci na „běžné“ nošení na štítku „neprat, jen do čistírny“ na 99% je ani nekoupím. Není to v mých silách, je to nepraktické a domácím praním se ztrácí záruka, to nemám zapotřebí 🙂

moje oblíbené knížky na toto téma

Lepší šatník lepší svět – Manifest za lepší svět módy i praktický průvodce na cestě k Vašemu stylovému a etickému šatníku. Kniha Lepší šatník, lepší svět shrnuje know-how a zkušenosti Evy Urbanové, majitelky sítě obchodů Nila, které získala za posledních deset let jako propagátorka hnutí udržitelné módy v Čechách a na Slovensku. Dozvíte se v ní nejen vše o tom, jak funguje módní průmysl a co alternativa v podobě udržitelné módy nabízí, ale také velmi praktické informace a návody.

Vše, co jste chtěli vědět o módě (Ada Bartlová – zakladatelka blogu Módní peklo) – Kniha obsahuje nejen tipy, jak oblékat různé typy postavy a jak najít „své“ barvy, ale také kapitolu o materiálech, o tom, jak poznat kvalitní oblečení a o zákulisí módního průmyslu.

Udržitelnost a pomalá móda – Slow femme – Stránky plné inspirace a rad pro udržitelnější šatník vydané formou krásného magazínu. Mimo jiné jsou zde třeba i textilní certifikáty – co znamenají a zaručují, seznam obchodů a značek prodávajících pomalou módu, udržitelnost i v jiných odvětvích života a spoustu dalšího.

kde na to vzít čas?!

Cítit se dobře ve svém oblečení je podle mě dost důležitý. Na mateřské bych tomu ještě přidala další aspekt a to cítit se dobře ve svém novém těle. Ne každá (včetně například mě) máme to štěstí na okamžitý návrat do původních rozměrů a tvarů jako před těhotenstvím a porodem.

Cesta sebepřijetí může v této obzvlášť „internetově dokonalé“ době trvat nějaký ten pátek. I pro mě to bylo překvápko. O to víc mi dává smysl udělat si svěží vítr v šatníku, počínaje důkladnou probírkou, konče příjemným padnoucím oblečením – právě tady a teď v tomto současném těle, tak, jak je.

Možná ti to taky dává smysl, ale ve své mateřské roli necítíš podporu, prostor a energii se do něčeho takového vrhnout. Chápu a rozumím – a znám cestu ven. Je potřeba si vyjasnit svoje priority, hranice a uvědomit si, že na tobě a tvé spokojenosti záleží tak stejně jako na všech dalších členech tvé rodiny. Více na toto téma si přečti v mém eBooku zdarma 7 bodů pro pohodové fungování domácnosti.

Spokojená žena, máma dvou a maceška dalších dvou. Podporuje a inspiruje ženy k vědomému a radostnému životu a mateřství.

Knihomolka, labužnice a nadšená cestovatelka. Původní profesí architektka, které příchod dětí na svět převrátil život vzhůru nohama.

Autorka eBooků 7 bodů pro pohodové fungování domácnosti a Více času v mateřství pro každodenní život mámy a 7 bodů pro pohodové cestování s dětmi pro smysluplné cestování i s těmi nejmenšími.

Celý její příběh zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.