Jak smysluplně vytřídit svůj šatník

Nemáš co na sebe a přitom máš plnou skříň? Tak to jsi tady správně! Dobře to znám – která žena ne? 🙂 Pojď se dnes se mnou podívat na to, jak z tohoto začarovaného kruhu ven!

můj příběh

Já jsem před mateřstvím oblečení nějak moc neřešila. Byla jsem prostě takový ten typický „mrknem co maj v obchodě“ nakupovač. Nakupovala jsem vlastně pořád ty stejné typy věcí, hodně ve výprodejích a hlavně v řetězcích. Měla jsem opravdu plnou skříň, ale ve skutečnosti jsem pořád nosila jedno a to samé a jen vyjímečně se mi podařilo ulovit kousek, který by se stal součástí mého „běžného“ šatníku.

S prvním těhotenstvím přišla změna. Nechtěla jsem za boha utrácet moc peněz za oblečení, které stejně za 9 měsíců nebudu potřebovat (nezkušená naivka :D). Poprvé jsem nad nákupy doopravdy uvažovala a koupila si JEN jedny těhotenské kalhoty s gumou v pase, jedny legíny a jedny punčochy a asi tři trička. Svetry a svršky jsem zvládla unosit ty, které jsem měla (nevím jak, když jsem přibrala 30 kilo každé těhotenství, ale je to tak 🙂 a stačilo to. Světe div se – fakt to stačilo! Teda, koupila jsem si ještě asi dvoje šaty, které byly s gumou / vazačkou pod prsy tak, aby to bylo využitelné v těhotenství i po a ty mám opravdu až dodnes.

Jak to bylo dál? Ve zkratce – poprvé jsem do půl roku zhubla vše nabrané a vešla se do starého oblečení (a nosila ho tak stejně jen z 15% jako předtím) a podruhé jsem se dosud na svou původní váhu nevrátila a zhubla asi polovinu. Koukat na horu nepadnoucího oblečení a přitom vědět, že reálně nemám co na sebe kromě těhotenských věcí pro mě bylo dlouho dost deprimující. Pořád jsem čekala, že ty kila půjdou dolů jako prve – ale po roce a půl čekání jsem udělala tlustou čáru a vzala si svůj šatník na paškál.

Přesuňme se do současnosti, zhruba 5 let od mého prvního těhotenství. Za celý letošní rok 2023 jsem si koupila jedny letní šaty, jedny letní nazouváky, tři trička a jedny džíny. Nic víc. Začala jsem nad oblečením a jeho nákupem doopravdy přemýšlet a kromě mnoha peněz jsem ušetřila i mnoho vztekání u otevřeného šatníku.

V následujících řádcích jsem pro Tebe sepsala ten první a nejdůležitější krok ze všech – třídění stávajícího oblečení.

první vědomé třídění jako alfa a omega všeho

První a nejméně oblíbená věc, já to chápu. Ale víš proč je tak důležité tento krok nepřeskakovat? Pokud se k tomu postavíš opravu uvědoměle, pomůže Ti to vnést trochu světla do představy o tom, kým vlastně v současné situaci jsi – jaký je tvůj styl (a jaký už prostě není), co a proč preferuješ a v čem je ti dobře.

Protože upřímně – proč tam teď ty hadry máš, když je stejně nenosíš? Co je ten problém? Pojďme na to přijít. Pojďme se zbavit všeho, co už nám jen zabírá prostor.

Nevadí, když to nezvládneš naráz. Nevadí, když budeš dotřiďovat ještě několikrát poté – je to normální. Teď je důležité udělat ten první krok a najít si k oblečení ten správný přístup. Vyhraď si napoprvé aspoň půlhodinku – hodinku, ideálně o samotě (ale i s dětmi za zády to jde 🙂

Postupně si vyndej všechno oblečení a rozděluj si na hromádky:

  • nosím, nechávám
  • nenosím, je mi to malé / velké / nesedí mi to
  • nenosím, už to není můj styl, není to příjemný materiál / už se mi to nelíbí
  • už je to na úplné vyřazení – (otrhané, děravé, flekaté)

Rozděluj ale opravdu svědomitě. Vzpomeň si, že sis na to vyhradila čas a že tvým záměrem je vykročit z bludného kruhu „nemám-co-na-sebe“ a třiď racionálně a rychle.

(A jestli už teď máš dojem, že nemáš v mateřství dost času na věci, které sama chceš dělat, jako třeba třídění vlastního oblečení – pak Ti umím pomoct a toto přímo pro Tebe).

Jo a pokud si necháváš mraky oblečení „na donošení / na doma / na práci na zahradě“ – reálně ti stačí maximálně 2 kousky vrchního a dva kousky spodního oblečení 🙂

další metody

Marie Kondo ve své knize Zázračný úklid taky začíná šatníkem a oblečením a její otázka ke každému kusu zní „dělá mi to radost?“ I to je způsob, ale osobně mi třeba výše zmíněné kategorie a otázky pomáhají trochu víc, protože jsou pro mě víc konkrétní. Ale nic proti ničemu 🙂

Ještě bych chtěla upozornit na úskalí „rok jsem to neměla na sobě, tak pryč s tím“ – taky s tím úplně nesouzním, protože jednak mám sama hodně hezkého oblečení třeba do divadla / na slavnostní příležitosti, kam se teď s malými dětmi tak často nedostanu, ale jsem přesvědčená, že jejich čas ještě nastane. Stejně jako sportovní, funkční nebo podobně speciální kousky – takže pravidlo roku proč ne, ale určitě vztahovat jen „na to běžné nošení“.

Je něco, kde si nejsi jistá? Zeptej se sama sebe, jestli je to opravdu kvůli samotnému kousku nebo kvůli utraceným penězům nebo vzpomínkám, které se s daným kouskem vážou. Vyřazené nemusí znamenat, že to automaticky putuje do kontejneru. Čti dál 🙂

Co dál s hromádkami?

  • nosím, nechávám – ulož zpět do skříně. Pokud bys na to chtěla jít opravdu od podlahy, zamysli se, zda nechceš změnit způsob ukládání oblečení pro větší přehlednost – tady se opět vracím k již zmiňované Marii Kondo a její knize Zázračný úklid. Pokud na knihy nejsi, můžu doporučit třeba IG profil Uspořádej to nebo Tady je uklizeno. Jde o to, že skříně jsou často nelogicky velmi hluboké a bez správného typu přihrádek pro co nejpohodlnější výběr ze VŠEHO tvého oblečení. Pokud není ve tvých možnostech vyměnit celou skříň 🙂 tak moc doporučuju popřemýšlet alespoň o organizérech, které snadno vysuneš a uvidíš tak „celou nabídku“ a nebudeš sahat po tom prvním, co je k dispozici – jako dodnes.
  • nenosím, je mi to malé / velké / nesedí mi to – já se přiznám, že oblečení, které je mi momentálně malé, ale které je fakt hezké a nadčasové a reálně věřím, že se k němu ještě v budoucnu velikostně vrátím (je o číslo menší, než mám teď) jsem si schovala. Není v šatně a není na očích – protože teď není jeho čas a prostor a akorát by tam zavazelo a deptalo mě, ale uložila jsem si ho do malého kufru a nevyhodila jsem ho. Jsou to většinou džíny, šaty, saka. To samé lze udělat s velkým oblečením, ale nesedícího se ale zbav podle další odrážky:
  • nenosím, už to není můj styl / není to příjemný materiál / nelíbí se mi to pryč s tím! Střízlivě zvaž svoje časové možnosti – můžeš prodat na Vinted (je to hodně práce za málo peněz pokud nemáš vyloženě super značkové kousky), zavézt na SWAP, jít na nějakou živou prodejní akci ve svém okolí, zkusit nabídnout v sekáči, nabídnout po rodině anebo hodit do kontejneru na oblečení pro potřebné. Pokud se ti to zdá moc anonymní, můžeš nabídnout ve FB skupině na odvoz jiné ženě v nouzi anebo zavézt do azylového domu pro matky s dětmi (zavolej si předem, zda zrovna přijímají). Platí, že oblečení by mělo být normálně nositelné bez vad, děr, fleků. Ale opakuju – pryč s tím! I kdybys byla super nerozhodná, oblečení, které má jít pryč dej třeba do velké IKEA tašky a odnes ho z šatny / skříně pryč. Chceš vystoupit ze začarovaného kruhu, pamatuješ? 🙂
  • už je to na úplné vyřazení – (otrhané, děravé, hodně flekaté) – vyhoď do kontejneru rovnou a nenechávej si to ani na doma 🙂 Jako maminka trávíš doma hodně času a i doma můžeš nosit hezké neotrhané oblečení, byť jsou to „jen“ legíny s tričkem.

Co se Ti u třídění může honit hlavou?

U třídění si nevyčítej utracené peníze za málo nošené oblečení. Stalo se, už to nevrátíš. Pokud to spadá do kategorií – špatného stylu, materiálu nebo střihu, stejně už je jen malá pravděpodobnost, že by se něco změnilo a tys najednou měla chuť oblečení nosit. Neodkládej to rozhodnutí, uleví se tobě i tvé šatní skříni 🙂 Směřuj svoji pozornost na budoucnost a slib si, že žádné oblečení už nebudeš kupovat impulsivně a bez rozmyslu.

Třeba tam bude hodně oblečení, které je sice hezké a padne Ti, ale cítíš, jako bys to už nebyla ty – je to v pořádku a je to normální. Člověk se vyvíjí, zraje, mění se jeho zvyklosti a s tím souvisí i výběr jeho oblečení. Neboj se zbavit se věcí, u kterých cítíš, že reprezentují spíš tvé staré já než to současné.

A možná jsi pod hromadou nevyhovujícího oblečení znovuobjevila některé kousky, které jsi dlouho neměla na sobě, ale přijdou Ti super, jen jsi je pro špatné uložení neviděla. Paráda, tak si je nech a při nejhorším se s nimi rozloučíš v dalším kole vyřazování za nějakou dobu – ale v tomto případě opravdu zvaž nový způsob ukládání oblečení.

Co by tedy mělo být výsledkem?

Aby ve skříni / šatně zůstalo jen to, co opravdu nosíš. Může to vypadat jako opravdu chudá kupička. Ale jsou to věci, které reálně nosíš. Ulevilo se ti trochu? Nevypadá to v té skříni náhodou trochu svěžeji? Ale pozor! Není naším cílem obnovený prostor znovu naplnit po okraj!

Naším cílem je je udržet tvůj šatník svěží!

Cítíš, že teď teda opravdu nemáš co na sebe? Tyjo, jsi na tom ale stejně jako předtím. Předtím jsi akorát byla zahlcená kousky, které sis stejně nikdy nevybrala, ať už to mělo jakýkoli důvod.

Naposled ještě opakuju to, co jsem psala na začátku – ne, nemusí se Ti to perfektně podařit již na poprvé. Ani u mě to tak nebylo. Je sice pravda, že první velké třídění pro mě konkrétně znamenalo opravdu tu největší změnu, která byla znát hlavně na počtu vyřazeného oblečení v podobě 4 plných IKEA tašek, ale „dotřiďuju“ vlastně dodnes. Když mi přijde, že oblečení je potřeba trochu porovnat, vyhodím u toho vždy pár věcí, u kterých jsem si posledně řekla „ještě to spolu zkusíme“.

Máš nějaké oblíbené tričko nebo cokoli jiného, co fakt už nenosíš ale za boha se toho nechceš vzdát? Pokud je to jeden kus, nevadí to, ale do skříně fakt nepatří. Ulož si ho do nějaké vzpomínkové krabice nebo něčeho podobného. Pokud je to více věcí – dej si prostor být k sobě upřímná a najdi pravou příčinu. Co Tě s danými věcmi tolik svazuje? Utracené peníze? Vzpomínky? Něco, co bylo a už není? Čím dřív dokážeš identifikovat příčinu, tím snáz se ti podaří se s věcmi rozloučit a vykročit kupředu.

Jak dál?

Tak zaprvé se mrkni do kalendáře a naplánuj si teď hned den a čas, ve který se chceš na třídění vrhnout. 🙂

A pak pokud máš chuť to uchopit konečně za ten správný konec a konečně si dokoupit oblečení, které Ti bude hezky sedět, ladit s ostatním a nerozpadne se po jednom vyprání? Pak tě zvu k mému druhému článku – je to takové volné pokračování a je to o tom JAK, CO a KDE nakupovat, aby to mělo opravdu smysl a neskončila jsi opět s plnou skříní věcí, které nenosíš.

Spokojená žena, máma dvou a maceška dalších dvou. Podporuje a inspiruje ženy k vědomému a radostnému životu a mateřství.

Knihomolka, labužnice a nadšená cestovatelka. Původní profesí architektka, které příchod dětí na svět převrátil život vzhůru nohama.

Autorka eBooků 7 bodů pro pohodové fungování domácnosti a Více času v mateřství pro každodenní život mámy a 7 bodů pro pohodové cestování s dětmi pro smysluplné cestování i s těmi nejmenšími.

Celý její příběh zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.