Nejdřív práce, potom zábava?

Toto pořekadlo jsem jako dítě slýchávala docela často a byla jsem zvyklá tak fungovat velkou část svého života až.. jsem zjistila, že to tak úplně nefunguje.

Ono totiž někdy na tu zábavu pak nezbývá čas, v mateřství pak další level – ani síla.

Někdo má rád i práci – a to je skvělý a gratuluju! A přála bych to opravdu všem, ale i takový člověk v životě určitě dělá něco, co tak úplně nemusí – umývat nádobí, nakupovat jídlo, třídit oblečení,… dosaď si cokoli!

Sama vím, že je to hezkej pocit, jít si hrát s dětmi v uklizeném nebo číst knížku, když je všechno prádlo poskládaný, maily vyřízený a svačiny nachystaný, ale… Taky jsem se už hodněkrát dodřela k večeru, uspala děti a.. pak byla zralá jít taky spát, i když bych třeba fakt chtěla “mít chvíli jen pro sebe”. A tak se snažím si ty chvíle nacházet během dne a zároveň to nepřehánět se seznamem úkolů tak, aby zbyla síla na večer.

Ten seznam “práce” totiž může být nekonečnej. Vždycky najdeš něco novýho. Vždycky tě ještě napadne, co bys mohla / měla ještě udělat. A víš co? Nikdy nebudeš mít pomyslně hotovo. Užs někdy snad měla? Naše společnost je nastavená na výkon a považuje za normální pořád makat a nezastavovat.

Ale život nečeká. Probíhá právě tady a teď. Neříkám, že je potřeba všechno hodit za hlavu, neuklízet, nevařit, nenakupovat a nepracovat – ale že je potřeba zvolnit, užívat si a mít nějaké zdravé hranice – prostě nezapomenout na sebe.

Myslet na sebe a opečovat svou energii – třeba tím, že prádlo ještě jeden den fakt počká a já si sednu a vypiju teplý kafe a přečtu pár stránek. Že k večeři objednám pizzu. Že to třeba zvládne udělat někdo jiný, i když “ne tak perfektně jako já”. Jen aby sis tu “zábavu” užila – cokoli, co to pro tebe znamená, třeba i obyčejné nicnedělání! Kdykoli během dne, kdykoli budeš mít chuť a ne “až”.

Nebuďme na sebe přísné. Dělejme si ten život hezkej, příjemnej. Jen my máme tu moc ve svých rukou.

Pokud bys potřebovala trochu pomoct utřídit myšlenky a mrknout na to, jak to zvládnout tak, abys na sebe ten čas opravdu mohla najít i s dětmi, stáhni si tady bezplatně můj eBook 🙂

Spokojená žena, máma dvou a maceška dalších dvou. Podporuje a inspiruje ženy k vědomému a radostnému životu a mateřství.

Knihomolka, labužnice a nadšená cestovatelka. Původní profesí architektka, které příchod dětí na svět převrátil život vzhůru nohama.

Autorka eBooků 7 bodů pro pohodové fungování domácnosti a Více času v mateřství pro každodenní život mámy a 7 bodů pro pohodové cestování s dětmi pro smysluplné cestování i s těmi nejmenšími.

Celý její příběh zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.