kde všude se dá ušetřit nějaká ta kačka

Nejsem strýček Skrblík, ale víte, jak se to říká – hloupý, kdo dává a hloupější, kdo nebere. Nebojte, nebudu Vás lákat k úpisu nějaké pochybné společnosti, jen jsem sepsala pár svých nenáročných ověřených tipů, jak se mi peníze zbytečně nekutálejí pryč. Není to nic složitého, jen pár základních návyků. 

klubové karty & newslettery

Všude, kde to jde, ať už na webu nebo v klasickém obchodě, jsem „členem klubu“ a odebírám newslettery. Od Tesca přes Českou poštu po Knihy Dobrovský. Zní to jako hromada spamu, ale to jsem vyřešila tím, že jsem si založila jeden extra „spam“ mail. Kromě nabídek totiž občas připluje kód „pro věrné zákazníky“ (= pro ty, co odebírají newsletter) v podobě poštovného zdarma nebo slevy ke svátku apod. A ne, není nutné všechny ty super karty nosit u sebe  Nahrála jsem si je do aplikace Stocard, stejně tak i mému muži, a tak „sbíráme bodíky“ oba. 

Jen u Dobrovského jsem za letošek získala už 300 Kč na libovolnou útratu, z Tesca mi pravidelně chodí něco okolo 50 Kč v každém vyúčtování a to tam nakupujem opravdu svátečně. V hračkářství si Páťa něco vybírala a u pokladny nám řekli „na to máme pro klubové zákazníky zrovna akci -100 Kč“. Došla mi ořechová másla a den na to v poště poukaz na poštu zdarma „pro naše nejvěrnější“ (= opět hlazení ega, jinými slovy pro všechny na mailu), takže dalších 49,- doma.

Ani si to všechno nepamatuju. Nezdá se to, ale nasčítá se to. Já ty všechny maily samozřejmě nečtu, ale když zrovna něco potřebuju, otevřu svůj „spam mail“ a očima přejedu předměty a pokaždé něco najdu 🙂

Když je člověk přihlášený k newsletterům a občas je očima prolítne, může taky lehce odhadnout, jak často třeba nějaký obchod dělá akce. Osobně mám vypozorovaný, že Lindex tam sází co měsíc 20% slevy – pokaždé však na jinou kategorii oblečení. Kolorky mají pravidelně 1x měsíc slevu okolo 20% s dopravou zdarma. Tyto dvě třeba já na rodičáku využívám asi nejvíc 🙂

Cílem newsletterů z nadnárodních firem je samozřejmě vyvolat ve Vás touhu utrácet teď hned, když Vám napsali email, ale tady se prostě jen vyplatí vždy si zodpovědět jedinou otázku – opravdu to potřebuju? Využívejte jich chytře a nenechte se sami využívat a svádět ke zbytečným nákupům.

plná peněženka

Tento návyk mi chvíli trval, ale už jsem si zvykla. Jde o to, že když jdete něco objednat online, je potřeba jít proklikem z této stránky a načtou se Vám procenta z nákupu, jedná se o tzv. cashback. Obchodník jim pak potvrdí, že jste nákup zaplatili a peníze jsou Vaše. Od stovky si je pak můžete nechat poslat na účet a je to. Je tam dost no-name obchodů, ale i dost známých – AliExpress, Albatrosmedia, Bonami, Booking.com, Econea, Mall.cz …já to prostě vždycky zkusím, jestli tam ten obchod náhodou není, za to nic nedám. 

Stačí se zaregistrovat a nákupy se Vám načítají. Tady uvádím svůj „doporučující“ odkaz, za který já i Vy dostanete taky nějaký kačky navíc. Přikládám printscreen ze svého účtu, že fakt nekecám 🙂

Opravdu to funguje, pokaždé jsem peníze dostala. Těch celkových 2,7 tisíce jsou moje odměny za poslední tři roky. Není to tedy super-terno, ale jako peníze za to, že jsem udělala jeden krok navíc při objednávkách, je za mě docela fajn. Na zemi jsem tolik ještě nenašla. 

V čem to vězí ten háček? Není potřeba mít strach, není to žádnej podvod – jednoduše máš provizi ty i plná peněženka. Proč by to jinak dělali, žejo 🙂

odměny za platby kartou

Zkontrolujte, jestli Vaše banka nenabízí. Většinou jde jen o to „se zapojit“ a kačky naskakujou pak automaticky, když zaplatíte kartou u nějakého partnera. Já mám třeba AirBank a ti mají přímo v bankovnictví možnost zapnout odměny nebo ukázat slevový kód.

Když jsem v bankovnictví, občas to rychle projedu a zaklikám všechno, kde občas nakupuju a nemusím na to pak už myslet.

dovolená & dítě zdarma

Nikdy jsem nechápala, proč se mě máma v prosinci ptá, jestli s nima pojedu v létě na dovolenou. „Nevim, ježiši, to je daleko.“ byla moje typická odpověď. Ale teď, když jsem máma taky, už to chápu, haha. Bezdětný pár zcela jistě ocení zbytky v podobě last-minute dovolených (které jen tak na okraj stojí podobně jako na first minute), ale my jako pětičlenná rodina musíme stejně plánovat prázdniny dopředu, tak proč u toho nevyužít ještě nějaké ty slevičky.

Mimo fakt, že 90% času jezdíme po své ose na levné letenky, tak k moři do Řecka o letních prázdninách to vyjde levněji přes cestovku i do apartmánu na samotě, bohužel. A větší cestovky mají většinou do konce prosince (ledna, max. února) akci v podobě malé zálohy a jednoho dítěte do 12 let zdarma. A to už je u nás třeba 8 tisíc. A to už jsou třeba večeře a zmrzlinky po dobu celé dovolené. 

Fajn mi přijde i fakt, že většinou je takto dopředu potřeba zaplatit pouze zálohu a pojištění, částku okolo 2500 za celou velkou rodinu. Pokud víte, že během 5 měsíců na dovču našetříte, nevidím nikde problém.

levné letenky a cestování po vlastní ose

Omílám to pořád dokola, ale cestujlevne.com je prostě zlatý důl na úžasné cestování za pusu. Dneska je těch webů fakt hodně, ale tento byl jeden z prvních, je poctivý, píše hned o všech podmínkách a možných „ale“, má skvělé cestopisy.

Stačí sledovat třeba na FB a ty akce Vám tam skáčou tak rychle, že ani nebudete vědět kam dřív. My už jinak „na víkendovky“ nelétáme.

Je fakt, že my konkrétně jsme to vzhledem ke světové uzavírce teď vůbec nehrotili, mezitím se narodil nejmladší, tak jsme měli delší letecko-cestovatelskou pauzu. Ale už pokukuju a pomalu svého muže připravuju, že to zase přijde 😀 S levnými letenkami to chvíli vypadalo bledě, ale už se to zase rozjíždí, neztrácím naději. 🙂

Revolutka pro platby v jiných měnách

O platební kartě Revolut jsem sepsala samostatný článek. Ve zkratce jde o to, že pokud platíte něco na internetu v jiné měně (např. letenky v eurech nebo nákupy na Ali nebo Etsy) nebo platíte na dovolené cokoli kartou, ušetříte řádově i několik stovek za týden, pokud platíte právě Revolutkou. Má nejlepší převodní kurzy a je zdarma.

program příspěvků od pojišťovny

Zabere Vám to 10 minut a můžete mít třeba jednu permici na plavečák zadarmo. Každá pojišťovna každé své ovečce přispívá na vybrané aktivity typu vstupy na bazén, do posilovny, návštěva u dentální hygienistky (to jsem namátkou vybrala ty použitelné v běžném životě zdravého jedince).

Rodiny pak ocení nějakou stovku na školu v přírodě nebo pohybový kroužek svého dítka, nastávající maminky tam mají taky velký výběr. Většinou je potřeba jen vyplnit formulář a poslat / donést účet do 30 dnů od koupi. Blíží se pololetí, zase se budou platit kroužky – nezapomeň si říct o účet a nenech si to zbytečně utéct 🙂

nákupní akce typu dny ona dnes / dny marianne / apod.

Tady mám ještě rezervy, ale už se postupně učím – a to zapisovat průběžně věci, které jsou třeba do domácnosti potřeba, ale zas tak moc to nehoří. Zapojeny jsou různorodé obchody – od konfekce přes knihy po kuchyňské spotřebiče. Slevy ve výši, kdy už to má smysl a je to znát (15-30%). Ale taky MEGA lidí všude, proto zůstávám u online nákupů.

Konfekce stejně není můj šálek kávy, ale taková nová pánev, kterou už potřebujem jako sůl, je s těmi -15% prostě hezčí 😀  Nebo knihy, my jsme ujetí na knihy, to bývá vždy těch 20-30% dolů. A jak to funguje? To máte časák, v časáku kódy a ty uplatňujete, nic víc. Mnoho obchodů kód samo napíše na svůj web nebo sociální síť, pravidelně třeba Bonami.cz, ne vždy je tedy nutné hned běžet do trafiky.

splátky bez navýšení

Doma mě naučili nikdy si nepůjčovat peníze. Můj muž to povýšil na splátky bez navýšení. Samozřejmě vyjímečně, využíváme to na potřebné věci, třeba na naši jablečnou elektroniku. Jinými slovy, zaplatíme stejně, ale po kouskách. Takto si rozkládáme platby a „snáz se ty menší částky ztratí“ a v případě nenadálých výdajů jsme v pohodě a nemusíme mlátit hlavou o zeď, že jsme s tím novým počítačem měli ještě počkat.

Ze začátku jsem s tím měla problém, přece když na to mám, tak proč to nezaplatit rovnou, ale, jak říká můj muž, „cashflow, miláčku“. Já v tom vždycky hledala háček, ale není tam, pokud platíte včas, fakt nepřeplatíte ani ň. Obchody splátky bez navýšení nenabízí standardně pořád a samozřejmě je k tomu podle výše úvěru potřeba i nějaké ověření ze strany prodejce (typu – jaké máte zaměstnání, jaký je váš měsíční příjem, máte ještě nějaké další půjčky, apod.).

50ky do prasátka a jeden účet bez platební karty

To je taková moje milá retrovka, ale kovový padesátky sbírám do prasátka a po 100 kusech nosím do banky. Do banky, kde mám účet a internetový bankovnictví, ale ne platební kartu (jako fakticky ji asi někde mám, ale neaktivní a se zapomenutým pinem). Dvakrát si to člověk rozmyslí, jestli ty peníze odsud odešle pryč. Vyhovuje nám to víc, než klasický spoření, protože peníze jsou v případě nouze opravdu hned po ruce a těch peněz tam není tolik, abych měla pocit, že bych na spořícím účtu našetřila výrazně víc. Z tohoto účtu platím většinou dovolenky a náklady s ní spojené.

závěrem…

Cítím takové nutkání dodat, že:

Je důležité se chovat ekologicky ke světu (a ke svým penězům) už z principu věci a nenakupovat nesmyslné zbytečnosti, ale jen to, co opravdu v danou chvíli potřebujete. 

Nehrotím to. Když zapomenu načíst kartu, nevadí. Když zrovna něco potřebuju, nebo se mi to jednoduše moc líbí, koupím to samozřejmě i beze slevy. Ale často se to nestává, vesmír mi ty slevy posílá, jak zrovna potřebuju :))

Uvědomuju si, že je dost smutný, že je český člověk včetně mě automaticky nastaven na mód „chtěla bych slevu“. Já osobně jsem takto zvyklá nakupovat hlavně v klasickým supermarketu. Je mi proti srsti nakupovat těstoviny za pade, když vím, že pozítří budou za dvacetpět. Stejně tak nakupuju plínky jen ve slevě, protože kupujeme Kolorky a vím, že pravidelně 1x měsíc mají akci -20%, stačí mít jen zapnutý sms upozornění a mít odhad na to, kolik se za měsíc zhruba spotřebuje.

Rozhodně slevy nehoním na sílu a neaplikuju to všude. Umím utrácet, nebojte, lokální značky a umění, to je moje i beze slev. Tady cítím velký rozdíl v tom, že podporuju konkrétního rukodělného umělce a oceňuju jeho práci, která se mi líbí, oproti nákupu v anonymním nadnárodním řetězci s potravinami.

Baví mě to. Můj muž si kvůli tomu ze mě občas dělá srandu. I tento článek vlastně může působit tragikomicky a naprosto chápu, že to někoho netrápí, ale ve výsledku to prostě pár pěkných peněz je. Líp se mi pak utrácí jinde – třeba právě u těch lokálních rukodělných značek.

No a pokud cítíš, že bys potřebovala ušetřit hlavně nějaký ten čas pro sebe, tak mrkni sem.

Spokojená žena, máma dvou a maceška dalších dvou. Podporuje a inspiruje ženy k vědomému a radostnému životu a mateřství.

Knihomolka, labužnice a nadšená cestovatelka. Původní profesí architektka, které příchod dětí na svět převrátil život vzhůru nohama.

Autorka eBooků 7 bodů pro pohodové fungování domácnosti a Více času v mateřství pro každodenní život mámy a 7 bodů pro pohodové cestování s dětmi pro smysluplné cestování i s těmi nejmenšími.

Celý její příběh zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.