Barcelona se třemi dětmi (1/2)

Tento článek je o naší cestě do Barcelony je z doby, kdy nás bylo ještě „jen“ pět, z ledna 2020 – ano, naše poslední cesta před velkou světovou uzavírkou. Je ale nadčasový, tak věřím, že inspiraci pro cestování s dětmi určitě předá 🙂 A mám nachystané rovnou dva články – jeden obecný o zařízení samotné cesty a druhý s naším itinerářem. Tak tady máte první, obecnou nálož – letenky, ubytování, doprava, strava, základní info k památkám, cestování s dětmi vůbec, a tak.

Letenky do Barcelony jsem nám kupovala červnu 2019, tedy v době, kdy byl našemu staršímu malošovi zhruba měsíc. Zpětně si říkám, to byl teda fakt velkej cestovací absťák, ale na druhou stranu – kdo se bojí, nesmí do lesa, no ne 🙂 Cestovala jsem hojně před dětmi sama, pak s mužem, pak s velkými dětmi, a tak nebyl důvod nepokračovat dál i s tím nejmladším.

Cestování je mou velkou vášní, je to jakási moje „odměna“, moje sebepéče v mateřství. Zároveň cítím, že lehkost a krásu cestování předávám i dětem – je to čas, kdy jsme spolu mnohem více vědoměji, tady a teď. Více o tom, jak se snažím, aby to doma fungovalo a já měla čas i na takovéto výletní plánovačky se můžeš dočíst tady.

letenky

Letěli jsme s Ryanairem, což je synonymum pro levné letenky. Je to tak ale jen z části – základ letenky je fakt za pusu a to ocení zejména ti, kteří jsou schopní vyrazit na lehko, protože zdarma je tu jen zavazadlo o velikosti malého dětského batůžku. My s dětmi jsme zvolili zlatou střední cestu, tedy jsme si pro každého připlatili navíc palubní příručák o 10kg. Děti do 12 let automaticky musí sedět s dospělákem, druhého jsme taky dopláceli. To všechno beru a přijímám, i tak to v součtu stále byla hezká cena. Co mi ale v první chvíli vyrazilo dech, byl manipulační poplatek za kojence na palubě, který byl dvakrát tak dražší, než samotná letenka pro nás ostatní 😀 za kojence, který sedí mamině na klíně. Jediné, co to zachránilo, je fakt, že kočárek a 5kg baby baggage je zdarma. 

Naše celková bagáž byla následující: 1 kufřík děti dohromady, 1 kufřík my s Tomem dohromady, 1 mini kufřík Vincík, 1 velký batoh. Pak kočárek, přebalovací taška, moje kabelka a dva dětské batůžky. Po cestě shledávám, že bychom zvládli mít o jeden příručák míň. Kufr pro Vincíka byl půjčený a trochu menší, než povolený limit a půlku věcí samozřejmě nevyužil. Na příště už jsme dokoupili další větší příručák, a tak to dáme do kupy s batohovým obsahem a bude.

Hodně lidí obecně na nízkonákladovky nadává, ale já proti nim vůbec nic nemám, naopak. Nic víc než přepravu z bodu A do bodu B nečekám, na přelety nad Evropou to stačí a případné nepohodlí přežiju. Jídlo zabalím z domu a všecky své vymyšleniny navíc prostě zaplatím. Dopředu vím, co mě čeká, počítám s tím a nemám s tím sebemenší problém. Ryanair patří k těm, kteří zpoplatnili opravdu všechno, ale třeba EasyJet má v ceně vždy palubní kufřík a pokud se včas odbavíte, sedíte i spolu zadarmo.

ubytování

Jako vždy je to to první, co jdu po nákupu letenek zařizovat. Čím dříve, tím lépe, protože je tím vyšší šance, že najdu nějakou perlu = super místo za super cenu. To se mi tentokrát, myslím, povedlo. AirBnB zklamalo, Bookingové apartmány byly mnohem levnější. Trochu jsem se bránila ubytovat se v „síti apartmánových domů“, ale cena byla oproti jiným soukromým opravdu nízká, fotky hezké a hodnocení taky v pohodě.

Skončili jsme přímo za rohem Sagrady Familie, což je to trochu bokem starého města, to bylo ale metrem dostupné do 7min. Apartmán byl luxusní, obrovský a opravdu pohodlný. Regulérní byt 3kk se dvěma koupelnami. Tehdy se mimin v noci často budil, a tak jsem si říkala, že bude pro všechny lepší, když se mi podaří sehnat místo, kde bude alespoň jedna uzavřená ložnice, aby se starší děti dobře vyspaly, no a toto byla přímo výhra. Kuchyňka je pro nás taky zatím must-have. Přímo naproti byla sámoška, otevřená i v neděli. Proces ubytování skrz automat, pokoj na kartu, vstup do domu na kód, 24/7 recepce na telefonu. Tady přikládám odkaz, kdyby se někomu hodil. :-).

doprava

Z letišť jednoznačně doporučuju nejbližší El Prat, na který právě lítá i levný Ryanair. (Možnosti dopravy z letiště je mnoho, více doporučuji pročíst níže zmíněné webovky – průvodce – pán tam má jednotlivé varianty podrobně vysvětlené). Jednu cestu jsme absolvovali v příměstském vlaku (nejlevnější varianta), druhou pak metrem (nejrychlejší a nejdražší varianta). 

Barcelona sama o sobě je obrovská a pohyb metrem nevyhnutelný (s dětmi nějaká cyklo kola nepřipadají v úvahu), ale síť je hustá a přeprava rychlá. Doporučuju koupit jízdenku s 10 jízdami, vychází nejlépe. Lze také stáhnout zdarma oficiální metro appku, která za Vás naplánuje nutné přestupy a sdělí přibližný čas.

info k památkám

V Barceloně je možné (a na ty hlavní víceméně nutné) rezervovat vstupy na pamětihodnosti předem. Počty turistů jsou omezené, což mi dává smysl, a i mimo sezónu je tak potřeba trochu víc rozplánovat celý pobyt. Celoročně je nutné objednat hlavně návštěvu chrámu Sagrada Familia a Parku Güell, pokud je chcete vidět (a zrovna ty za to stojí). Průběžně jsem kontrolovala a třeba týden předem už byly i v lednu (!) ty nejlevnější časy na Sagradu vyprodané (v létě klidně i měsíc dopředu, co jsem si zjišťovala). V den, přímo v místě už téměř není možné se tam dostat (viděli jsme tabuli s velkou červenou nulou brzo ráno na vlastní oči). 

Většina ostatních památek je pak přístupná mimo sezónu i bez objednání a front, nicméně předem objednané vstupenky jsou vždy o pár eur levnější. Takže každopádně to není špatný nápad. Já jsem obě zmíněné zastávky naplánovala na dopoledne okolo 9-10 a dobře jsem udělala – donutilo nás to s dětmi vypadnout brzo z domu, protože jsme jednoduše potřebovali stihnout čas vstupu. (A ten jediný den, který jsme nic na ráno objednáno neměli, jsme se z ubytování vykodrcali až po poledni, z čehož už jsem upřímně byla dost na nervy 🙂.

Barca jakožto město staveb architekta Gaudího je velmi kids-friendly. Ty jeho stavby jsou barevné, se zvířecími nebo rostlinnými motivy, a tak je o čem vyprávět, co ukazovat a vysvětlovat tak, že to dětem dává smysl a něco v tom vidí. Dál je tu třeba Mercat de la Boqueria, kde děti i dospělí vybírají dobroty očima, několik lanovek nebo i akvárium (tam konkrétně jsme tedy nebyli, ale hodnocené je slušně). No, podle mě je to fakt super město pro rodiny s dětmi.

cestování s dětmi

Jeli jsme s dětmi ve věku 7 měsíců, 8 let a 10 let. Nejmladší prcek s kočárem nám zařídil VIP předností průchody na letištích a možnost vzít si na palubu lahev vody, aniž bych nám ji musela složitě napouštět na záchodech 😀 Španělé jsou velmi prorodinní a k dětem a rodinám vstřícní a milí. Valnou většinu památek měly děti zdarma (nebo za polovic, ale mimin vždy zadarmo). Narazili jsme snad na jednu bariérovou zastávku metra bez výtahu, ale jinak nebyl problém. 

Dvakrát jsme po první štaci jeli „domů“ hodit nohy na horu a občerstvit se a jednou, když jsme byli opravdu z ruky, Tom zůstal s dětmi v kavárně a já si šla projít muzeum sama. Nepřeháněli jsme to, chtěli jsme, aby měly děti hezké zážitky a ne jen vzpomínky na úmorné chození. Je to změna oproti tomu, co jsme s Tomem byli zvyklí ve dvou, ale trochu jsem s tím počítala – a tak jsem se snažila naplánovat tuto minidovču na tolik dní, co jen bylo možné v rámci našeho času a levných letenek 🙂 Jeli jsme čt-po, z čehož dva dny byly opravdu jen přepravní a čistého času zbyly pěkné tři dny. Méně podle mého názoru na Barcelonu, natož s dětmi, nemá smysl.

mimčo na cestách

Miminek cestu zvládl skvěle a bez problému. Kromě auta (což přisuzuju autosedačce) snáší veškeré dopravní prostředky bez problému, nově tedy včetně letadla (mému cestovatelskému já plesá srdce). Půlku obou letů mi prospal v šátku, jinak samozřejmě lezl všude možně i nemožně, ale nijak zásadně neprudil. Na vzlet dostal prso a byl v klidu.

Hlavní jídla jsem pro něj měla jen na cestu, více moc do letadla nedovolí (měli jsme jen příručáky), ale objevila jsem ovocné kapsy o 90ml, takže ty jsem vezla na každý den. Rýžovou kaši v sáčku taky nebyl problém vzít s sebou. V obyčejné samošce jsem koupila banány a měli tu i bio srajdu ve skleničce. K tomu normálně kojím, takže případnou jídelní záchranu měl V. neustále při sobě 🙂 

Sečteno podtrženo si myslím, že se člověk prostě nesmí bát. My jsme běžně cestovali před mimčem a tak jsem v tom neviděla sebemenší problém. Je jasné, že se cesta musí přizpůsobit, takže noční nebo večerní Barcelonu jsme viděli akorát tak z okna našeho bejváku, ale i tak jsme si to (věřím, že můžu říct všichni) moc užili. 

jídlo

Tím, že objednáváme apartmán s kuchyňkou, máme jistotu, že o hladu nezůstaneme nikdy. Snídaně jsme měli doma vždy, a pak, máme u nás v rodině jedno takové záchranné jednoduché-za-10-min-hotové jídlo – a to „těstoviny s červenou omáčkou“ (boloňská). Hotová máčka se dá koupit v podstatě všude a je to vděčné jídlo, které ocení všichni strávníci (jedli jsme to asi třikrát). Jinak klasicky pečivo, jamón, sýr, olivy. Přes den jsem s sebou brala sváču v podobě brumíka a ovoce, tamhle jsme se stavili v pekárně, tuhle jsme si koupili džus. Kvalita potravin v té nejposlednější sámošce se nedá srovnat s našimi českými, bohužel.

Restauračku jsem nakonec prosadila alespoň jednou na večeři, kousek od nás, úžasná středomořská kuchyně. Tři jsme totiž gurmáni a ochutnávači a jeden je vybíravec (nejmenšího nepočítám, uvidíme, kam ho časem zařadíme :D), takže každé cestě do restaurace kdekoli na světě předchází průzkum jídelního lístku, jestli je vůbec nějaká šance, že by to prošlo (takže nějaké tapas bary nebo mexické kuchyně u nás jsou zatím tabu, protože Tomi je názoru, že musí být všichni spokojení, i když na můj vkus je to v tomto konkrétním případě notně omezující). My tři jsme si pochutnali :D. 

průvodce

Koupila jsem si kapesní Lonely Planet, protože byl nedávno aktualizovaný a já mám ty tištěné průvodce měst ráda, je tam vždycky mapka a je to pro mě takové to offline počtení kdekoli a kdykoli 🙂 K tomu mi mamka ze své zkušenosti doporučila super webovky o Barceloně zpracované v češtině a s aktualizovanými informacemi. Moc doporučuju, jsou tam fakt dobré insider tipy – od cesty z letiště přes typy MHD jízdenek s vysvětlením po celodenní itineráře.

mimo sezóna

Barcelona bez turistů neexistuje, nicméně mimo sezónu jich bude mnohem míň a jako bonus určitě i širší škála možností ubytování v různých cenových relacích. Letenky v lednu/únoru je možné sehnat za velmi hezkou cenu a taky se nebudete se péct uprostřed velkoměsta v horkých letních dnech. Na druhou stranu je možné návštěvu Barcelony spojit s pobytem u moře. Jsou tu prý velmi hezké pláže, jak přímo v Barce, tak v okolí dostupném vlakem. 

My byli v lednu, moc jsme si to užili a bylo to úplně v poho, ale pokud někdy příště, klidně bych se snažila trefit se do jara – bez velkých bund a kabátů, ale taky bez pařáků, to by byla asi značka ideál. 

Spokojená žena, máma dvou a maceška dalších dvou. Podporuje a inspiruje ženy k vědomému a radostnému životu a mateřství.

Knihomolka, labužnice a nadšená cestovatelka. Původní profesí architektka, které příchod dětí na svět převrátil život vzhůru nohama.

Autorka eBooků 7 bodů pro pohodové fungování domácnosti a Více času v mateřství pro každodenní život mámy a 7 bodů pro pohodové cestování s dětmi pro smysluplné cestování i s těmi nejmenšími.

Celý její příběh zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.