Plujeme na dvou raftech po klidné Vltavě.

Hurá na vodu i s malými dětmi! – jak to funguje

Aneb třídenní putování po klidné hladině Vltavy s dvouleťákem a čtyřleťákem na palubě! Dnes se s Tebou podělím o naše nedávné dobrodružství, kdy jsme se s kluky vydali na vodu. Pro manžela i kluky to byla vodácká premiéra, já byla na vodě jednou v dávné minulosti kdysi na střední.

Zvládli jsme to, jsme nadšení a nejpozději příští rok pojedeme zase. Pojď se se mnou začíst, jak to všechno na takové vodě probíhá a že je to vlastně pro „úplně normální lidi bez zkušeností i s malými dětmi“ naprosto super. Rozepsala jsem pro Tebe i praktické info a v druhém článku pak i náš konkrétní itinerář tak, že i ty můžeš příští týden vyrazit, když budeš chtít.

když plánuje kamarád aneb vodácké dobrodružství na zlatém podnose

Na vodu jsme se letos vydali poprvé, a to tak, že jsme se připojili ke skupině kamarádů, kteří jezdí každoročně a jsou to už „zkušení vodáci“. Ti s sebou minulý rok dokonce brali i svou tehdy jednoletou dceru, takže jsme věděli, že někdo nám blízký to má na Vltavě a této konkrétní trase ozkoušené a že tedy není důvod, proč by to i s našimi kluky nemělo být v pohodě.

Odpadlo nám tak plánování a zařizování, v podstatě jsme tento prodloužený víkend dostali naservírovaný na zlatém podnose pouze s instrukcemi, kdy a kam se máme dostavit. (Díky, Kájo!)

Svézt se s podobně naladěnými kamarády na výlet nebo dovolenou je super způsob, jak se téměř bez práce vydat za dobrodružstvím – ale samozřejmě doporučuju vědomou úvahu nad tím, zda je nám blízký způsob běžného fungování toho, s kým se chystáme jet, protože něco jiného je večer u grilu oprosti pár dnům téměř nonstop v kuse spolu. Více i o tom píšu i ve svém eBooku 7 bodů pro pohodové cestování s dětmi.

čím jsme pluli a jak to vlastně probíhá

Dostali jsme instrukce dopravit se v pátek do večera do Kempu Branná, odkud pak bylo v plánu pak po vodě pokračovat dál. V kempu jsme zaparkovali naše auto na celou dobu plavby a taky se pomalu chystali se na první noc pod stanem. Maloši naprosto nadšení, bavila je volnost a svoboda pohybu a pohodová atmosféra všude okolo.

Ráno jsme sbalili veškeré naše věci do 4 barelů, a šli si vyzvednout do půjčovny Kanak náš zamluvený 4-místný nafukovací raft. Dostali jsme taky pádla (já + Tom), kluci dostali vesty. Naložili jsme barely a hurá na cestu!

S půjčovnou jsme se ještě domluvili na konkrétní den a místo, kde nás i lodě na konci našeho dobrodružství vyzvednou a dopraví zpět k autu. Vše se platilo předem, hotově.

edit 2024: letos jsme se vydali i s velkými dětmi a vyfasovali jsme 6-ti místný raft a vešli jsme se bez problému i s věcmi 🙂

Jak jde dohromady bezpečnost a voda s malými dětmi?

Kamarád nás ujistil, že raft je z jeho zkušenosti na Vltavě nepřevrátitelný (což já o kanoi ze své zkušenosti říct nemůžu :D) a měl pravdu. Bylo to na něm jako v peřince a těch pár splavů, které jsme absolvovali, bylo pocitově jako jemné vlnobití.

Přiznávám, že jsem měla před cestou drobné pochyby o tom, jestli to kluci opravdu zvládnou, ale první den mě naprosto přesvědčil, že je to fakt velká pohoda a veškeré obavy odpadly. Já plavu skvěle, Tom plave normálně, kluci neplavou vůbec – starší miluje vodu, mladší k ní má neutrální vztah a přesto nebyl problém ani se samotným nástupem do lodi, ani s jízdou.

Koupali jsme se, když jsme sami chtěli, my s Tomem jsme si i skočili z lodě do vody.

Jinak Vltava je opravdu velmi klidná, většinou nehluboká, s kamenitým dnem. Přesvědčit by Tě mohl fakt, že nejmladší dvouleťák si v pohodě na lodi užil i polední siestu v podobě spánku. Prostě si lehl a voda ho uspala, i dva splavy si dal a ani se neprobudil.

V půjčovně jsme si půjčili jednu vestu, druhou jsme si vezli vlastní z Decathlonu. V půjčovnách většinou mají, je ale dobré si to ověřit dopředu. Kluci ji měli celou dobu plavby na sobě, nevadila jim. Ani ne tak z důvodu toho, že by skrze plavbu něco hrozilo, ale spíš proto, že pořád lozili tam a zpět. Na splavy dostali pokyn sedět a držet se, já na ně házela oko a měla je na dosah ruky.

Jsou na vodu potřeba zkušenosti ?

Za nás – na Vltavu ne! Naopak je to perfektní výchozí bod pro první vodácká dobrodružství. V půjčovně vše zapůjčí a vysvětlí. Všude je spousta dalších milých vodáků. Kempy a občerstvení na každém kroku. Jet s někým, kdo to zná, je na poprvé možná trochu jednodušší, ale nebylo to opravdu nic světoborného.

Tom byl na lodi vzadu, já vepředu, kluci většinou uprostřed anebo vepředu se mnou. Loď se ovládá velmi snadno, v podstatě na většině míst pluje sama a tak, kdo nespěchá, nemusí snad ani pádlovat 😀 – takových skupin, co měly prostě jen veget bez pádlování, tam bylo hodně.

Jinak podle toho, co jsme zažili, na vodu jezdí úplně normální lidi, ne jen žádní „lesani co si neholej nohy a žijou u lesa alternativním způsobem života“ (přeháním schválně). Ráno smršť elektrických zubních kartáčků, holky si normálně nandávaly full make-up,… Zahrnuty zde byly všechny věkové kategorie – od těch nejmenších jako jsme s sebou měli my, přes teenagery až po důchodce. Různé skupiny – rodiny i party přátel. Voda je pro každého!

kempy – vybavenost a čistota

Byla jsem moc mile překvapená! Navštívili jsme 3 kempy na celé škále vybavenosti – od nejvíc top strop kempu i s bankomatem nebo profi kávovarem po jednoduchý kemp s basic vybavením v podobě splachovacího záchodu a sprchy. Všude však bylo velmi čisto, v těch velkých kempech co hodinu chodili dle zavěšených tabulek kontrolovat pořádek i hyg. potřeby.

Všichni po sobě taky spořádaně uklízeli, kelímky na nápoje byly všude vratné za zálohu 50 Kč. Jinak k mému překvapení v kempech naprosto normálně fungoval noční klid po cca 22-23hodině a chodila ochranka (až na ten nejmenší, tam ne, ale tam byly všehovšudy 4 stany celkem). Všude byl celodenní zákaz reprodukované hudby (ale zpívat a hrát na kytaru se smělo 🙂 )- čili žádný brutální hlučný párty se nikde nekonaly.

VŠUDE bylo nutné platit hotově! To jsme trochu podcenili, bankomat v prvním kempu byl zrovna mimo provoz, my zapomněli vybrat a na dva dny nás museli založit kamarádi, než jsme dojeli do Krumlova (jako nemuseli, mohli jsme odjet k nejbližšímu bankáči asi 8km od kempu, ale všichni byli s touto variantou v pohodě :))

V kempu se vždy platilo za stan a osobu na přespání. Ceny se pohybovaly okolo 100 Kč za stan a 150-180 Kč za dospělého s tím, že vždy tam byl minimálně záchod, sprcha, elektřina a možnost nakoupit občerstvení. Všichni mají na webu ceník, weby najdeš v samostatném článku itinerář.

Co mi první den trochu vyrazilo dech, byly ceny občerstvení – na můj vkus dost přemrštěné, ale vzhledem k tomu, že není možnost si nakoupit jinde, je potřeba se s tím smířit a počítat. Namátkově si vzpomínám: párek v rohlíku 55,-, pivo 60,-, espresso bez mléka 55,-, donut 35,-, špekáček na oheň 35,-, porce jídla okolo 200,-.

stravování na vodě

No žádná extra sláva v rámci variability, ale v pohodě to šlo, kluci se vždy najedli a to pro nás bylo nejdůležitější 🙂 Vysoké ceny a všechno samozřejmě na jedno brdo. I tak jsme se snažili o co největší variabilitu – kromě klasických kempáckých jídel (klobása, hermelín) jsme se první den stavili na čerstvé rybě (viz. itinerář) a druhý poobědvali v italské restauraci v Krumlově.

V každém kempu je možnost si půjčit ohniště a koupit (v jednom nanosit) dřevo a udělat si oheň. Samozřejmě je taky možné si vařit po vlastní ose, ale tak na to my jsme zatím moc velcí měšťáci a navíc jsme to opravdu chtěli pojmout jako dovču a ne outdoorovou vývařovnu 🙂

co s sebou na vodu s rodinou?

Na přespání stan (zhruba dvacetiletý dědouš pro 3 dospělé, vešli jsme se 2+2 v klidu. Karimatky – dvě samonafukovačky a jednu oldschool klasiku a pro každého spacák, pro kluky polštářky. Světýlko do stanu. (edit 2024 – letos jsme brali tento náš druhej rodinnej mega stan – píše se pro 4 osoby, ale my jsme zvládli v pohodě v 6. Velké děti v jedné ložnici, já s klukama v druhé, Tom v předsíňce s věcmi).

Kluci spali ve stanu vědomě poprvé (starší spal jednou na fesťáku v půl roce, si nepamatoval) a vůbec neprotestovali, nedivili se, brali to samozřejmě (my taky, vůbec jsme je nijak nepřipravovali, spali hezky).

Boty do vody / do lodi – pro kluky kroksy, pro sebe plastový žabkoidní okolo kotníku, muž oželel úplně, není to tak extra nutné, jak se každý tváří :), opravdu záleží, na co jste zvyklí, mě to taky bylo docela na obtíž a jezdila jsem pak už bosky. Druhé boty na souš. (2024 – Letos jsme to všichni zvládli v lodi bosky, kluci měli kroksy, ale vždycky je hned odhodili)

Hygienické potřeby, skladné ručníky, oblečení. Tady u oblečení bych se zastavila a vyzdvihla hlavně teplejší oblečení na večery. Jak je člověk zvyklý být přes den venku a k večeru doma (s malými dětmi 🙂 snadno zapomene, že v Česku bývají večery chladné, zvlášť u vody.

I když přes den byly občas i tropy, večer to bylo na mikinu, ponožky i tepláky. Jeden den k ránu (děti vstávaly časně), jsme pro ně využili i lehké bundy. Já vzala oboje po jednom-dvou kusech s tím, že je přece prostřed léta a ani to nevyužijem, ale opak byl pravdou. Pro případ doporučuju i pláštěnku. Až na jednu noční bouřku jsme počasí vychytali, ale i přes léto občas sprchne.

Z klasického oblečení jsme všichni nejvíc využili trička, kraťasy a krátké legíny – prostě sportovní pohodlné oblečení, se kterým to není potřeba počtově přehánět, pokud hlásí slunečno 🙂

Z extra „vodáckých potřeb“ jsme měli nepromokavý obal na telefon, kam jsme dávali i peníze. (Jenom jeden, protože já byla toho času bez funkčního telefonu). Pořídili jsme i tento batůžek, abychom pořád nemuseli otevírat barel, když byla potřeba nějaká další drobnost přímo na lodi.

kolik nás to stálo

individuální částka: cesta Brno-Branná a zpět – benzín + 10denní dálniční známka 945 Kč

parkování auta v prvním kempu na celou dobu 540 Kč

kempovné 3 noci – všude jsme platili jen za dospělé, naše malé děti byly zdarma – 880 Kč (ceny za děti se různí, někde počítají děti od 15 let, někde od 12, kdy už platí plnou cenu)

zapůjčení raftu, barelů, pádel a vesty 3 300 Kč na 3 dny – cena je koncipovaná na loď/den vč. veškerého vybavení (v libovolném počtu, čili je jedno jestli chcete vestu pro děti, pro všechny nebo pro nikoho, to samé pádla a barely), edit 2024 – za větší loď jsme letos platili 4 220 Kč vč. všeho

doprava lodi a nás zpět do základního kempu 1600 Kč pro lodě a max 8 lidí – tedy jsme jeli dvě rodiny a částku dělili napůl 800 Kč

občerstvení – bylo samozřejmě nejdražší – cca 5000 Kč

celkem jsme na výleto-dovču dali 10 520 Kč + cestovné 945 Kč

Je potřeba počítat i s vybavením – stan, spacáky, karimatky – pokud ten základ doma nemáte 🙂 Ale vše lze lowcost a dobrou kvalitou najít v našem oblíbeném Dekáči.

náš dojem z dobrodružné dovolené na vodě

Boží! Fakt. My se s mužem dobrodružství vůbec nebojíme, ale zároveň ve stanu nijak často nespáváme a po kempech taky nejezdíme. Počáteční obavy rozehnal fakt, že kamarádi už nás lákali pár let a bylo to jenom pá-po, tedy plné 3 dny na lodi, takže jsme si řekli, že na zkušenou je to super příležitost.

Celé dny venku, na čerstvém vzduchu, kluci nadšení z prostoru a volnosti na břehu. V lodi pozorovali neustále se měnící scenérii, mladší si na lodi vždy dal i polední spaní. V každém kempu bylo i dětské hřiště, spousta dalších dětí.

My jsme si s mužem užívali novej zážitek v podobě spolupráce pádlování na lodi (úplně na klid :), užívali jsme si přítomnej okamžik, kochali se. Na lodi to nejde jinak než být tady a teď. Vypli jsme a moc si to užili.

S dětmi žádná dovolená není tím, co jsme si pod tím představovali jako bezdětní, ale zažili jsme spolu všichni něco nového. Pokud se cestování nebo výletování s dětmi trochu bojíš a zatím ti to připadá jako víc trápení než užívání, mkrni na můj eBook – 7 bodů pro pohodové cestování s dětmi. Poradím Ti jak na to a vsaď se, že Tě pro další cestu nadchnu raz, dva!

poznatky, které chci fakt vypíchnout

  • hotovost!!! nic jiného se nikde nebere, to je naprosto nutné ji mít
  • do lodi kraťasy ideálně delší až pod kolena nebo poctivě mazat – půlka výpravy měla po prvním dni spálená kolena :), plavky, klobouček, sluneční brýle
  • počítat s opravdu vyššími cenami jídla a pití
  • večer byla fakt docela kosa, podcenila jsem počet ponožek a tepláků, jeden den jsme pro kluky využili i bundičky, i když přes den byl pařák

A teď můžeš pokračovat na náš ITINERÁŘ, kde se dozvíš, kde jsme kempovali a jedli a jak se nám to líbilo.

Spokojená žena, máma dvou a maceška dalších dvou. Podporuje a inspiruje ženy k vědomému a radostnému životu a mateřství.

Knihomolka, labužnice a nadšená cestovatelka. Původní profesí architektka, které příchod dětí na svět převrátil život vzhůru nohama.

Autorka eBooků 7 bodů pro pohodové fungování domácnosti a Více času v mateřství pro každodenní život mámy a 7 bodů pro pohodové cestování s dětmi pro smysluplné cestování i s těmi nejmenšími.

Celý její příběh zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.